Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI, strona 1:

Świąteczne spotkanie DKK "Ciernista róża" Charlotte Link

Utworzono dnia 14.03.2024

„Cierniasta róża” - Charlotte Link

13.03.2024r. odbyło się drugie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
W oczekiwaniu na Święta Wielkanocne zagłębiliśmy się książkę Charlotte Link „Ciernista róża”.
Akcja opowieści toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych. W okresie II wojny światowej i obecnie. Karin Palmer, ogarnięta chęcią zmiany dotychczasowego życia, wyjeżdża na angielską wyspę Guernsey. Przez przypadek trafia do domu z ogrodem pełnym róż, który należy do 71-letniej Beatrice Shaye. Kobiety szybko się zaprzyjaźniają i Beatrice opowiada o swojej młodości przypadającej na okres wojny oraz o relacjach z Erichem. W czasie wojny piękny dom zajął niemiecki oficer z żoną (Erich i Helen), a w domu znaleziono małą dziewczynkę. Beatrice i Helen nadal mieszkają razem w tym samym domu, choć wojna dawno się skończyła, a Erich zmarł w 1945 roku. Nie mówi jednak wszystkiego. Gdy policja znajduje zwłoki, tropy prowadzą do Beatrice. Kobieta będzie musiała komuś zaufać. Jej wybór pada na Karin…
Czytelniczki jednogłośnie stwierdziły, że książka jest bardzo interesująca, czyta się ją bardzo dobrze mimo, że wątek kryminalny jest grubo po połowie, a tematyka ciężka. Historia dziecka - dziewczynki, którego rola została odwrócona. „Ciernistą różę” można polecić przede wszystkim tym, którzy nie boją się wniknąć w świat zawiłych relacji, skomplikowanych związków i myśli, nad którymi nie zawsze uda się człowiekowi zapanować. ​
​Książka bardzo podobała się klubowiczom.

czytaj dalej... na temat: Świąteczne spotkanie DKK "Ciernista róża" Charlotte Link

Dzień Kobiet życzenia

Utworzono dnia 08.03.2024

pierwsze spotkanie Dkk- "Łabędź" Sylwia Trojanowska

Utworzono dnia 09.02.2024

„Łabędź”- Sylwia Trojanowska

Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w nowym 2024 roku odbyło się 07 lutego, a tematem była książka autorstwa Sylwii Trojanowskiej „Łabędź”. Okładka omawianej książki nie sugeruje wcale, że wątkiem dominującym będą losy rodziny Łabędź – rodziców Justyny i Jana, rezolutnych braci Olka i Radka oraz najmłodszej latorośli Ani, która w dalszej części powieści stanie się główną bohaterką. Akcja powieści toczy się w Fordonie, niedaleko Bydgoszczy. Autorka ukazuje życie społeczne, rodzinne, relacje międzyludzkie, miłość i nienawiść, przywiązanie do tradycji oraz polskości na tamtych terenach. Sylwia Trojanowska niezwykle plastycznie oddała klimat i wygląd miejsc, w których toczy się akcja powieści. Czujemy się niemal naocznymi świadkami opisywanych wydarzeń. Młoda Anna ma plany i marzenia, chce uczyć się w szkole pielęgniarek i ma ku temu wszelkie umiejętności. Aby zarabiać własne pieniądze zatrudnia się w miejscowej restauracji, ale niespodziewana śmierć matki zmienia jej plany życiowe. Postanawia zostać w domu rodzinnym i zaopiekować się braćmi i ojcem. Coraz częściej mówi się o groźbie wojny, którą Anna bagatelizuje, bo nie ma miejsca na nią w pełnym planów i ambicji świecie bohaterki. Los jednak często lubi spłatać życiowego figla i… pewnego razu w restauracji pojawia się mężczyzna, w którym zakochuje się Anna, ze wzajemnością, a który okazuje się być Niemcem. W obliczu września 1939 i wybuchu wojny to uczucie nie może mieć przyszłości, ale …. do poznania dalszych losów, poznanych bohaterów zapraszamy zainteresowanych czytelników. Klubowiczom powieść się podobała. To książka jest z gatunku tych, o których myśli się długo po odłożeniu jej na półkę.

„Ocalmy od zapomnienia" - poznajemy ludzi, prace, życie mieszkańców i historię naszych miejscowości

Utworzono dnia 06.02.2024

„Ocalmy od zapomnienia"

- poznajemy ludzi, prace, życie mieszkańców i historię naszych miejscowości

Każda, nawet mała miejscowość ma swoją ciekawą, często chlubną historię, o której nie zawsze wszyscy wiemy. Nadrzędnym celem jest integrowanie młodego pokolenia z miejscem zamieszkania, z regionem.

Organizatorem konkursu jest:

Gminny Ośrodek Kultury w Radziemicach i Stowarzyszenie „Nestor Klub” z Łętkowic. Nad konkursem patronat objął Wójt Gminy Radziemice.

Tematyką konkursu jest :

Ocalenie przed zapomnieniem i utrwalenie w świadomości jak największej liczby osób historii naszych miejscowości na podstawie opowiadań, opisów, przekazów rodziców, dziadków, byłych mieszkańców, fotografii, pamiątek, przedmiotów, zwyczajów (zdjęcie i opis). Prace powinny dotyczyć życia codziennego mieszkańców (np. sianokosy, orka, żniwa itp.) oraz dawnych obrzędów (np. dożynki, wesele, pogrzeb, Święta itp.)

Cele konkursu:

Głównym celem jest opisanie dziejów swojej miejscowości, jej zabytków, ciekawych miejsc i ludzi, upowszechnianie wiedzy o historii swojej miejscowości w oparciu o przekaz pokoleniowy. Ponadto propagowanie następujących treści i wartości:

* wzbogacanie wiedzy o Gminie Radziemice, mojej miejscowości,

* wzmocnienie więzi rodzinnych oraz współpracy z rodzicami, dziadkami,

* rozbudzenie zainteresowań przeszłością mojej miejscowości, dawną historią, która zanika,

* zachowanie ginącej tradycji i kultury, * zachęcenie do poszukiwania informacji,

* nauka dokumentowania poznawanych zdarzeń na podstawie: opisów, fotografii, przedmiotów, dokumentów historycznych,

Adresaci konkursu:

Konkurs jest przeznaczony dla: uczniów szkół podstawowych kl. od IV do VIII,

czytaj dalej... na temat: „Ocalmy od zapomnienia" - poznajemy ludzi, prace, życie mieszkańców i historię naszych miejscowości

Promocja folderu "Gmina Radziemice - Przyjazne miejsce do życia"

Utworzono dnia 19.10.2023

Promocja folderu "Gmina Radziemice - Przyjazne miejsce do życia"

W dniu 11 października w Łętkowicach odbyło się spotkanie promujące wydany folder o gminie Radziemice z jej mieszkańcami jak również z zaproszonymi gośćmi. Spotkanie zorganizowała Gmina Radziemice oraz Stowarzyszenie Nestor Klub z Łętkowic, które na ten cel pozyskało środki finansowe z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego na zadanie publiczne "Mecenat Małopolski - edycja I" pn. Nasza Mała Ojczyzna - na przełomie dziejów".

Wydanie folderu przez Stowarzyszenie w którego skład wchodzą seniorzy posiadający dużą wiedzę na temat gminy i jej historii to duże udogodnienie, szczególnie dla osób spoza Gminy jak i studentów, którzy często korzystają z tego typu wydawnictwa, pisząc rozmaitego rodzaju prace o Gminie. Znajdują się w nim m.in. informacje o historii i zabytkach. Są w nim opisy i relacje fotograficzne z cyklicznych imprez, odbywających się na terenie gminy. Zawiera także informacje o placówkach oświatowych, organizacjach i wydarzeniach sportowych oraz gminnej infrastrukturze. Będzie rozpowszechniany wśród gości i mieszkańców gminy.

W wersji elektronicznej będzie dostępny na stronie: www.radziemice.gmina.pl.

Spotkanie rozpoczął Prezes Stowarzyszenia witając przybyłych gości wśród których byli: Pan Marek Słowiński - Wójt Gminy Radziemice, Pan Piotr Łakomy - Zastępca Wójta Gminy Radziemice, Pan Waldemar Przeniosło - Przewodniczący Rady Gminy Radziemice, Pani Anna Jelonkiewicz - Kierownik USC, Pani Anna Białczyk - Dyrektor ŚDS we Wrocimowicach, Pani Anna Więcławek - Dyrektor SP Łętkowice, Pan Paweł Zagórski - Dyrektor SP Radziemice, Pan Wiesław Paluch - Prezes Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Proszowicach. Następnie omówił wydany folder przy pomocy wyświetlanej prezentacji.

Każdy uczestnik spotkania otrzymał wydaną publikację, której celem jest przybliżenie historii, kultury i tradycji oraz gospodarki naszej gminy. Będzie ona cennym źródłem informacji dla przyszłych pokoleń i kolekcjonerów lokalnej historii. Folder wszechstronnie prezentuje naszą gminę i zachęca do jej odwiedzenia, zamieszkania oraz inwestowania. W spotkaniu uczestniczyli również podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy we Wrocimowicach dla których udział w uroczystości był okazją do integracji.

Oprawę artystyczną uświetniającą wydanie folderu zapewnił zespól „Czerwone Korale”, utworzony przez Związek Emerytów i Rencistów z Łętkowic pod kierownictwem Prezesa Tadeusza Antosa.

czytaj dalej... na temat: Promocja folderu "Gmina Radziemice - Przyjazne miejsce do życia"

Październikowe spotkanie DKK - "Ciastko z wróżbą"

Utworzono dnia 19.10.2023

„Ciastko z wróżbą” - Spotkanie DKK

W jesienne popołudnie 18 października klubowicze dyskutowali na temat książki Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk pt. „Ciastko z wróżbą”.Autorka w swojej książce kontynuuje historie bohaterów serii pt. „Cukiernia pod Amorem”. Akcja toczy się współcześnie w sierpniu 2016 roku. W związku z obchodami Dni Gutowa organizowany jest konkurs cukierniczy. Tym razem dorosły syn Heleny i Waldemara Hryciów, Zbyszek przygotowuje ciastka z wróżbą. W tym samym czasie u Igi i Xavierego w hotelu spotykają się po 50-sieciu latach dwie, teraz już prawie 70-letnie przyjaciółki: Teresa i Monika, które dotychczas mieszkały w różnych zakątkach świata. Teresa bardzo chora razem z córką i wnuczką przyjechała do Gutowa, żeby rozliczyć się z przeszłością, która dla kilku osób może być bardzo niewygodna i bolesna. Monika natomiast reprezentuje spadkobierców dawnych właścicieli cukierni. Wie, że ma przed sobą trudne zadanie do wykonania, które może zniszczyć życie obecnych posiadaczy. Poznajemy losy Teresy i Moniki od roku 1945, aż po 1967 rok. Obie zaznały biedy i głodu podczas niełatwego dzieciństwa, ale połączyła je osoba Pawlaka, który nauczył je rywalizacji i dążenia do obranego celu.

Zdaniem uczestników dyskusji powieść „Ciastko z wróżbą” Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk czyta się wyśmienicie. Ciekawa historia, interesująca konstrukcja, mieszanie się teraźniejszości z przeszłością, wyśmienita narracja i piękny język sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem. Dostarczyła ona klubowiczom wiele miłych doznań, wyrazem których była ożywiona dyskusja, zachęcająca do sięgnięcia po kolejne tomy tej książki.

czytaj dalej... na temat: Październikowe spotkanie DKK - "Ciastko z wróżbą"

Jesienne nowości czytelnicze

Utworzono dnia 19.10.2023

Nowości czytelnicze dla młodzieży

Utworzono dnia 19.10.2023

Kolejna porcja nowości czytelniczych

Utworzono dnia 19.10.2023
Zapraszamy po kolejną poprcję nowości czytelniczych do biblioteki
czytaj dalej... na temat: Kolejna porcja nowości czytelniczych

Nowości czytelnicze

Utworzono dnia 19.10.2023
Zapraszamy wszystkich po nowości czytelnicze do biblioteki

Wrześniowe spotkanie DKK "Kobieta w lustrze"

Utworzono dnia 15.09.2023

III Spotkanie DKK "Kobieta w lustrze"

Podczas spotkania w dniu 13.09.2023 r. rozmawiano o książce E.-E. Schmitta „Kobieta w lustrze". Życie to coś więcej. Więcej niż rola do odegrania. Niż religia i konwenanse. Więcej niż mąż i dziecko. Pieniądze i sława. Trzy kobiety. Gwiazda filmowa, mistyczka, arystokratka zafascynowana psychoanalizą. Pozornie dzieli je wszystko. Łączy obsesyjna myśl, że muszą porzucić swoje dotychczasowe życie i odnaleźć to, co naprawdę ważne. Pisarz w swej powieści z wrażliwością filozofa i pasją wytrawnego detektywa zgłębia tajemnice kobiecej duszy. W tym lustrze może się przejrzeć każda z nas. Autor zabiera czytelników w niezwykłą podróż przez czas i historię, by przedstawić losy fascynujących kobiet. Można pochwalić pomysł autora o napisaniu powieści o trzech krańcowo różnych bohaterkach, żyjących w różnym czasie i różnych miejscach – Brugii, Wiedniu i Los Angeles. Jednak sposób w jaki losy Anne, Anny i Hanny zostały splecione wydaje się mocno naciągany i przesłodzony, rodem z Hollywood. Zachwyciły natomiast opisy nieznanego nam wcześniej beginażu oraz Wiednia z początku ubiegłego stulecia. W czasie dyskusji z każdej strony stołu padały a to słowa krytyki, a to uznania. Z dyskusji nad książką wynika że podzieliła klubowiczów - jednych zachwyciły wszystkie bohaterki Kobiety w lustrze, innych tylko jedna z nich. Część klub

czytaj dalej... na temat: Wrześniowe spotkanie DKK "Kobieta w lustrze"

XIII Małopolskie Święto Czosnku

Utworzono dnia 18.07.2023

Spotkanie DKK poświęcone książce „Niepokorne damy”

Utworzono dnia 16.06.2023
W dniu 30.05.2023 r. odbyło się drugie spotkanie DKK, które poświęcono książce Kamila Janickiego „Niepokorne damy. Kobiety, które wywalczyły niepodległą Polskę. Prawdziwe historie”. Odważne, waleczne, niekiedy także bezwzględne, a z drugiej strony delikatne...
czytaj dalej... na temat: Spotkanie DKK poświęcone książce „Niepokorne damy”

Spotkanie autorskie z Edytą Świętek

Utworzono dnia 23.05.2023

Spotkanie z Edytą Świętek

W dniu 22 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Radziemicach odbyło się spotkanie autorskie z Panią Edytą Świętek. Jego organizacja była możliwa dzięki środkom przyznanym z Instytutu Książki na spotkania autorskie w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki.

Autorkę z którą chcieli się spotkać nasi czytelnicy wybrano nie przypadkowo, gdyż czytali jej książki które przypadły im do gustu i z chęcią sięgali po jej kolejne tytuły. Tym bardziej że autorka dużo pisze o Krakowie, Nowej-Hucie bo to właśnie w tym mieście się urodziła, wychowała i kształciła. Ukończyła studia na kierunku zarządzanie firmą, pracowała jako księgowa ale to nie było jej pasją. Przygodę z pisaniem zaczęła już jako mała dziewczynka. Pisała różne historyjki które ilustrowała i rozdawała swoim krewnym. Sama mówi o sobie, że wtedy była pisarką, ilustratorką i wydawcą w jednej osobie. Jak sama opowiadała swoje inspiracje do pisania znajduje wszędzie - w drobiazgach dnia codziennego, twarzach ludzi których mija na ulicy, w krótkim dialogu ze zasłyszanym podczas jazdy pociągiem.

Jak do tej pory ukazało się 38 książek jej autorstwa, kolejna ukaże się juz na jesieni . Do pisania przygotowuje się rzetelnie, korzysta z wszelkiego rodzaju źródeł, aby książka w pełni oddała obraz, atmosferę i rys historyczny opisywanych miejsc i wydarzeń. Najbardziej znane cykle to "Spacer Aleją Róż", "Grzechy Młodości" i "Niepołomice".

 

czytaj dalej... na temat: Spotkanie autorskie z Edytą Świętek

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 0

W poprzednim tygodniu: 22

W tym miesiącu: 65

W poprzednim miesiącu: 146

Wszystkich: 9635