Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Kultury w Radziemicach

AKTUALNOŚCI, strona 2:

"Kobiety są jak kwiaty - każda wyjątkowa

Utworzono dnia 15.05.2025

"Kobiety są jak kwiaty - każda WYJĄTKOWA!" Pod takim hasłem w dniu 7 marca na sali obrad Gminnego Ośrodka Kultury w Radziemicach odbyły się już po raz 9 obchody Dnia Kobiet. To wyjątkowe święto, które ma na celu uhonorowanie Kobiet i ich wkładu w społeczeństwo. Jest to okazja do wyrażenia szacunku wdzięczności i podziękowania za ich codzienny trud zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Wydarzenie zgromadziło liczne grono Pań, które pełnią ważne funkcje w naszej małej społeczności.

W imieniu organizatorów wszystkich przybyłych na tą uroczystość powitała Jolanta Kupczyk - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Radziemicach. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Radziemice - Pan Marek Słowiński, który złożył wszystkim Paniom życzenia z okazji ich święta. Do życzeń dołączył również Prezes Koła Emerytów z Łętkowic - Pan Tadeusz Antos oraz Przewodniczący Rady Gminy Radziemice - Pan Grzegorz Rolek. Następnie odbył się występ artystyczny przygotowany przez Członków Koła Emerytów z Łętkowic zatytułowany "Pół żartem - pół serio", który dostarczył uczestnikom wielu wzruszeń i uśmiechów. W programie znalazły się piosenki, skecze o kobietach oraz relacjach damsko męskich z humorem a także cytaty podkreślające siłę, odwagę, piękno i niezależność Kobiet w różnych aspektach życia. Nie mogło zabraknąć również toastu za zdrowie Pań, po którym wręczono kwiaty i upominki będące miłym gestem docenienia i wyrażenia szacunku dla obecnych Pań. Dodały uroku tej wyjątkowej chwili. W czasie spotkania odbyła się także loteria w której każda z Pań mogła zdobyć drobny upominek kosmetyczny. Całość uświetnił poczęstunek, który sprzyjał rozmowom i integracji.

Dzień Kobiet w GOK-u był pełen radości, szacunku i wdzięczności wobec Kobiet, które na co dzień kształtują nasze życie. Organizatorzy DZIĘKUJĄ wszystkim Paniom za udział i życzymy by każdy dzień był pełen radości i spełnienia!????????☕????

czytaj dalej... na temat: "Kobiety są jak kwiaty - każda wyjątkowa

Dzień Kobiet 2025

Utworzono dnia 15.05.2025

Koncert cudzych życzeń - pierwsze spotkanie DKK

Utworzono dnia 15.05.2025

I spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

W środowe popołudnie 29 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie DKK na którym omawialiśmy książkę "Koncert cudzych życzeń" autorstwa Izabelli Frączyk, która jest częścią cyklu Stajnia w Pieńkach. Powieść łączy elementy obyczajowe, romantyczne oraz humorystyczne. Główną bohaterką jest jagoda, kobieta, która przeżywa życiowy kryzys po rozstaniu z mężem. Postanawia zmienić swoje życie i przeprowadza się na wieś, gdzie podejmuje się prowadzenia ośrodka jeździeckiego. W książce pojawia się wiele wątków związanych z poszukiwaniem swojego miejsca w życiu, pokonywaniem trudności i odnajdywaniem miłości na nowo. Mimo dramatycznych momentów, książka nie pozbawiona jest ciepła i humoru, co sprawia, że jest pełna nadziei i pozytywnych emocji. Jest to lektura, która porusza tematy relacji międzyludzkich, spełnienia marzeń i odbudowywania siebie po przejściowych trudnościach. Klubowicze stwierdzili, że jest to książka idealna dla osób, które lubią historię o nowym początku, miłości i pasji. To powieść która daje nadzieję i przypomina, że życie zawsze ma coś niespodziewanego do zaoferowania.

czytaj dalej... na temat: Koncert cudzych życzeń - pierwsze spotkanie DKK

Kondolencje

Utworzono dnia 07.01.2025

Październikowe spotkanie DKK

Utworzono dnia 30.10.2024

"Ostatni pociąg" - Meg Waite Clayton

W dniu 28 października odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, którego tematem była powieść Meg Waite Clayton - "Ostatni pociąg".

Książka opisuje czasy tuż przed II wojna światową. Zaczyna się „polowanie” na Żydów. Pozbawieni pieniędzy, swoich firm i sklepów żyją w opłakanych warunkach. Jest jednak kobieta, która postanawia ocalić żydowskie dzieci i przewieźć je do Holandii i Wielkiej Brytanii. Ta książka to hołd złożony pani Truus Wijsmuller-Meijer, która poświęciła swoje życie ratowaniu żydowskich dzieci. Była holenderską bojowniczką ruchu oporu która ryzykowała życiem, by wywieźć dzieci w bezpieczne miejsce. Mamy okazję, poznać jej historię, zobaczyć jak pracowała i ile ryzykowała. A ryzykowała, nie tylko swoim życiem, ale także i życiem dzieci, które były przewożone. Niestety ona sama nie mogła mieć dzieci. Każda ciąża kończyła się poronieniem i może właśnie dlatego tak bardzo chciała pomóc innym rodzinom. Przedstawiony został tutaj jednak nie tylko obraz kobiety walecznej, ale także dzieci, które bardzo szybko i łatwo dostosowują się do tych karygodnych, okrutnych wręcz warunków. Działała instynktownie i wbrew wszystkim i wszystkiemu.

Czytając tę lekturę, mamy sposobność przenieść się w czasy wojny i chwilę przed wojną. Cała historia zaczyna się w 1936 roku. Poznajemy po kolei wszystkich bohaterów. Klubowicze z zachwytem przeczytali tę znakomitą książkę poruszającą temat kindertransportów. To powieść, w której współczucie przeplata się z nadzieją i miłością. Autorka przypomina nam w niej co może się dziać, kiedy dobrzy ludzie zmówią się przeciwko złu. Gorąco zachęcamy do sięgnięcia po lekturę.

Zakończenie konkursu "Ocalić od zapomnienia"

Utworzono dnia 21.10.2024

Zakończenie konkursu "Ocalić od zapomnienia"

W dniu 18 października odbyło sie spotkanie międzypokoleniowe z okazji zakończenia konkursu historycznego pn. "Ocalić od zapomnienia - poznajemy ludzi, pracę, życie mieszkańców i historię naszych miejscowości". Organizatorami konkursu byli Gminny Ośrodek Kultury w Radziemicach oraz Stowarzyszenie "Nestor Klub". Jego głównym celem było zachęcenie uczniów klas od IV do VIII Szkół Podstawowych do zebrania informacji, zdjęć, przedmiotów, które pozwoliłyby poznać im ludzi, pracę, życie mieszkańców i historię naszych miejscowości w okresie w którym żyli ich dziadkowie i pradziadkowie.

W czasie spotkania organizatorzy zaprezentowali złożone prace na konkurs. Przygotowano również prezentację, którą omówił Prezes Stowarzyszenia "Nestor Klub" - Pan Tadeusz Antos wraz z Członkami Stowarzyszenia. Przybliżyli wszystkim zebranym część historii ze swojego życia, podzielili się swoimi wspomnieniami i doświadczeniami życiowymi. Przedstawili historię dawnych czasów, porównali to, co było dawniej z tym jak jest teraz.

Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały wszystkich przedstawionych i usłyszanych opowieści. Była to wspaniała, żywa lekcja historii, którą uczniowie mogli wysłuchać od osób żyjących w tamtych czasach. Ten niezwykły i wyjątkowy czas pozwolił nam przenieść się do minionych lat. Im jesteśmy starsi, tym coraz częściej powracamy myślami do dni wczesnej młodości, szczególnie do lat dzieciństwa i miejsca urodzenia. Zaproszeni goście wspominali swoje dawne czasy z sentymentem, a nawet łezką w oku.

Kulminacyjnym punktem spotkania było rozdanie nagród laureatom konkursu. Komisja konkursowa postanowiła przyznać trzy równorzędne nagrody, które otrzymali: Magdalena Wiecha kl. IV SP Łętkowice, Jakub Kutela kl. V SP Radziemice oraz Maja Sołek kl. VII SP Radziemice. Laureatom serdecznie GRATULUJEMY!

Na potrzeby konkursu zorganizowano wystawę urządzeń, przedmiotów, które były potrzebne do pracy w domu, na polu, w gospodarstwie. Uczniowie mieli okazję zobaczyć m.in. maselnicę, urządzenie do wyciskania sera, lampę naftową, nosidła, żelazko z duszą, makutrę, dawny strój krakowski (damski i męski), oraz kilka pamiątek z okresu PRL-u.

Spotkanie było okazją do międzypokoleniowego poznawania historii. Wszyscy powinniśmy pamiętać, o historii naszej miejscowości, gminy, jej tradycji, lokalnych zwyczajach, a także o mieszkańcach, którzy wnieśli ważny wkład w historię tego miejsca. Archiwizowanie wspomnień, starych dokumentów, opowiadań i przedmiotów będzie dobrym początkiem tworzenia nowej historii dla przyszłych pokoleń.

Spotkanie autorskie z Tanyą Valko

Utworzono dnia 07.10.2024

Spotkanie autorskie z Tanyą Valko

W październikowe popołudnie mieliśmy wielką przyjemność spotkania z Tanyą Valko, pisarką znaną ze swoich książek w arabskich klimatach, która w swojej twórczości umiejscawia realne zdarzenia w literackiej fikcji. Tanya Valko, autorka takich bestsellerów jak “Arabska żona”, “Arabska córka” oraz “Arabska krew”, jest znana ze swojego talentu do opisywania skomplikowanych losów bohaterów na tle kultury Bliskiego Wschodu. Jej książki zdobyły serca czytelników, ukazując trudne i często dramatyczne historie miłości, walkę o wolność i poszukiwanie tożsamości.

Moderatorem spotkania był pisarz i arabista Igor Kaczmarczyk. Orientalista, dyplomata i tłumacz będący również autorem powieści m in. "Islamskie fatum", czy "We władzy Szejka". W powieściach tych możemy znaleźć miłość między ludźmi z różnych kultur. Rozpoczęto je od krótkiej prezentacji, w której autorka opowiedziała o swoim życiu i pasji do pisania. Tanya Valko zdradziła, że inspiracją do napisania “Arabskiej sagi” były jej wieloletnie podróże oraz praca w krajach arabskich. Przez wiele lat mieszkała w Libii, Arabii Saudyjskiej i w innych krajach regionu, co pozwoliło jej na głębokie zrozumienie tamtejszej kultury i zwyczajów. To doświadczenie przełożyło się na autentyczność i głębię jej literackich opisów. W czasie spotkania autorka chętnie dzieliła się również anegdotami z życia prywatnego i pracy nad książkami. Opowiedziała o trudnościach, jakie napotykała w trakcie zbierania materiałów do swoich powieści, oraz o relacjach z ludźmi, których historie często stawały się inspiracją do kreowania postaci literackich. Valko podkreśliła, że każda z jej książek to wynik wieloletnich obserwacji i badań, które pozwalają na tworzenie wiarygodnych i poruszających opowieści. Zarówno autorka jak i Igor Kaczmarczyk znają doskonale meandry i labirynty życia w krajach orientu i bliskiego wschodu. Na bieżąco śledzą media światowe pokazujące informacje z tego regionu świata. Nie zabrakło pytań ze strony przybyłych gości na nurtujące ich tematy bliskowschodnie. Na zakończenie można było zakupić książki autorów oraz otrzymać pamiątkową dedykację.

Spotkanie zakończyły podziękowania dla autorki za niezapomniane popołudnie, które pozostanie na długo w pamięci czytelników. Książki autorstwa Tanyi Valko można znaleźć na półkach naszej biblioteki, serdecznie zapraszamy do lektury.

Wrześniowe spotkanie DKK

Utworzono dnia 07.10.2024

Na wrześniowym spotkaniu omawialiśmy książkę pt. "Wodecki. Tak mi wyszło".

Można powiedzieć że to dwie książki w jednym. Pierwsza część to biografia autorstwa Kamila Bałuka. Zebrał ON wypowiedzi przyjaciół, współpracowników, dziennikarzy i muzyków, a także dokonał gruntownej analizy archiwów prasowych i listów, jakie Wodecki dostawał od swoich fanów. Druga część to przedruk wywiadu-rzeki Pszczoła, Bach i skrzypce przeprowadzonego przez Wacława Krupińskiego i wydanego w 2012 roku. Ukazuje ona dorastanie Wodeckiego, codzienność artystyczną w czasach PRL-u , a także problemy z odnalezieniem własnej drogi. W ten sposób powstała książka, która pokazuje Wodeckiego takiego, jakim naprawdę był. To historia człowieka o wielu twarzach i artysty, który zasłużył na podziw. Dzięki lekturze poznajemy go bliżej, jako człowieka wrażliwego na ludzką niedolę wspomagającego potrzebujących. Możemy także przyjrzeć się najważniejszym momentom kariery artysty, zarówno wzlotom, jak i upadkom, dokonywanym wyborom, które nie zawsze były idealne. Gorąco zachęcamy do lektury która w nietypowy sposób, bo w formie wywiadów przybliża nam postać tego wybitnego muzyka.

Spotkanie z ilustratorem książek Arturem Nowickim

Utworzono dnia 16.05.2024

Spotkanie z ilustratorem książek - Arturem Nowickim

W dniu 15 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Radziemicach oraz w Szkole Podstawowej w Łętkowicach gościliśmy ilustratora książek i czasopism dla dzieci - Pana Artura Nowickiego. Jest on autorem różnorodnych projektów graficznych o tematyce dziecięcej, współpracownikiem wielu znanych wydawnictw, a także członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych.

Spotkanie było podzielone na dwie części. W pierwszej części p. Artur opowiadał na czym polega praca ilustratora. Uczestnicy dowiedzieli się jak dużo czasu spędza w pracowni, gdzie wymyśla i rysuje bohaterów kolejnych książek. W bardzo ciekawy sposób wyjaśnił, jak powstają ilustracje. Udzielił cennych wskazówek dotyczących tworzenia ich oraz sam wykonał kilka rysunków posługując się węglem i flamastrem. Druga część spotkania to warsztaty, w których pod fachowym okiem plastyka uczestnicy warsztatów samodzielnie ilustrowali wybrane przez siebie postacie. Każdy jedynie przy użyciu węgla, własnej wyobraźni i dużej kreatywności wykonał prace, po czym wszystkie zostały zebrane i zaprezentowane na wystawie. Autorzy rysunków chętnie opowiadali o swoich pracach.

Spotkanie było okazją do bezpośredniego kontaktu z twórcą książki - ilustratorem książek. Dostarczyło uczestnikom wielu emocji. Zostało zorganizowane w ramach "Tygodnia Bibliotek".

Przez bajki w świat

Utworzono dnia 10.05.2024

"Przez bajki w świat"

W dniu 10 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Radziemicach oraz w Szkole Podstawowej w Łętkowicach gościliśmy aktorów z Teatru Bigiel z Krakowa, którzy przedstawili spektakl "Przez bajki w świat". Teatrzyk został zaproszony z okazji trwającego Tygodnia Bibliotek (8-15 maj) którego tegorocznym hasłem jest "Biblioteka -miejsce na czasie". W tym czasie w bibliotekach odbywają się różne wydarzenia mające na celu zachęcić do czytania książek i korzystania z ich usług.

Przedstawienie zostało opracowane na podstawie wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Ciekawie i dowcipnie zilustrowane teksty, odpowiedni podkład muzyczny opracowany do każdego wiersza, duża ilość kostiumów i rekwizytów, spotkały się z bardzo żywym zainteresowaniem ze strony dzieci. Było to przedstawienie interaktywne w którym widzowie brali aktywny udział i z humorem wędrowali po klasyce literatury dziecięcej. W czasie tej wędrówki spotkali Srokę- Kłamczuchę, zakochanego w stonodze Boćka, szalonego Zajączka, razem z dziadkiem sadzili i wyrywali rzepkę.

Spektakl został przeprowadzony w formie dobrej zabawy, uczestnikom bardzo się podobał zwłaszcza że byli zaangażowani w jego przebieg.

Serdecznie Dziękujemy za ten wspaniały wspólnie spędzony czas!

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2025 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 7

W poprzednim tygodniu: 20

W tym miesiącu: 47

W poprzednim miesiącu: 104

Wszystkich: 11137