Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI, strona 4:

Dzień Postaci z bajek w bibliotece

Utworzono dnia 07.11.2022

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada - w rocznicę urodzin Walta Disneya (1901-1966) - i to właśnie tego dnia nasza biblioteka zamieniła się w niezwykłą krainę bajkowych postaci. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.

Z tej okazji w bibliotece gościliśmy 4 grupy przedszkolne. Nasza biblioteka w tym dniu zmieniała się w bajkową krainę. Można było w niej spotkać Księcia i Księżniczkę, Smerfy, Gargamela, domek z piernika Jasia i Małgosi, Krasnoludki. Nad prawidłowym przebiegiem całego spotkania czuwała żywa maskotka Myszka Miki która wprowadzała w świat bajek i przygód czytając krótkie opowieści. Następnie organizowała zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozpoznawały bajkę po rekwizycie, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek. W tym dniu każda dziewczynka mogła poczuć się jak prawdziwy Kopciuszek mierząc szklanego pantofelka ​ i zamienić się na chwilę w Księżniczkę. Aby chłopcy mogli się wykazać, została zorganizowana zabawa w której wspólnie z dziewczynkami segregowali ziarna dyni, ryżu i grochu. W konkurencji tej byli nie do pokonania.

Na zakończenie każdy przedszkolak uczestniczący w spotkaniu otrzymał słodkie "małe co nie co" i imienny dyplom. Dzień ten był okazją do świetnej zabawy i rozwijania dziecięcych zainteresowań czytelniczych. Książki rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo, warto więc po nie sięgać jak najczęściej.

Dziękujemy przedszkolakom za uczestnictwo w zabawie i zapraszamy do biblioteki.

czytaj dalej... na temat: Dzień Postaci z bajek w bibliotece

Wrześniowe nowości czytelnicze

Utworzono dnia 03.10.2022

Zapraszamy po nowości czytelnicze do biblioteki

czytaj dalej... na temat: Wrześniowe nowości czytelnicze

Wrześniowe spotkanie DKK

Utworzono dnia 22.09.2022

"Życie (nie) całkiem spokojne"

Trzecie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło sie 16.09.2022 r. i poświęcone zostało autobiografii Joanny Chmielewskiej - "Życie (nie) całkiem spokojne". Była to ostatnia książka wydana przez nią - ukazała się 4 października 2013 r., trzy dni później pisarka odeszła. To skrócona wersja siedmiotomowej historii życia autorki uzupełniona kilkoma faktami i zdjęciami.

Życie (nie) całkiem spokojne „Pisałam uczciwie. Tak, jak pamiętałam”. Pozycja ta to pasjonująca, pełna niespodzianek i zakrętów, pisana z dystansem historia życia nietuzinkowej kobiety, wzbogacona zdjęciami osób i miejsc z kart jej powieści. Klubowicze jednogłośnie stwierdzili że książkę czyta się lekko, bowiem autorka używa języka potocznego, którym człowiek posługuje się na co dzień i trafnie ocenia rzeczywistość.

czytaj dalej... na temat: Wrześniowe spotkanie DKK

Narodowe Czytanie- Filia Łętkowice

Utworzono dnia 13.09.2022

Narodowe Czytanie - Filia Łętkowice

"Narodowe Czytanie" to akcja ogólnopolska zainicjowana w 2012 roku przez byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W roku 2015 patronat honorowy nad akcją przejęła Para Prezydencka - Andrzej duda i Agata Kornhauser - Duda.

Głównym celem akcji jest przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Para Prezydencka na lekturę 11 edycji Narodowego Czytania zaproponowała utw

czytaj dalej... na temat: Narodowe Czytanie- Filia Łętkowice

Zapraszamy po nowości czytelnicze dla najmłodszych

Utworzono dnia 15.07.2022

Nowości czytelnicze

Utworzono dnia 15.07.2022

Zapraszamy do biblioteki po nowości czytelnicze

Czerwcowe spotkanie DKK

Utworzono dnia 23.06.2022

Czerwcowe spotkanie DKK - "Dolina Popiołów"

"Dolina popiołów" jest trzecim tomem cyklu o Stanisławie Bergu i była tematem przewodnim drugiego w tym roku spotkania Klubowiczów. O wcześniejszych sprawach detektywa można przeczytać w powieściach: "Trzeci bieg Styksu" oraz "Pozdrowienia z Londynu".

Książka Krzysztofa Beśki spodoba się na pewno miłośnikom kryminałów retro, jak i osobom interesującym się historią tamtych czasów. Jest jesień 1893 roku. W okolicach Łodzi zaczynają płonąć dwory, niegdyś odebrane uczestnikom powstania styczniowego, dziś zamieszkiwane przez rosyjskich urzędników. Czy to przypadek, czy zemsta albo wręcz zapowiedź nowego polskiego wystąpienia przeciwko carskiej władzy? Na pewno jest to kolejna sprawa dla detektywa Stanisława Berga, miłośnika pięknych kobiet i piwa, dandysa i kolegi Oscara Wilde'a. Rozwiązanie tej zagadki będzie wymagało od niego nie tylko wyjątkowych umiejętności, wytrwałości i siły, ale też dokładnego przyjrzenia się swojej przeszłości. Zarówno tej nieodległej, gdy zapracował sobie na nienawiść pewnego wysokiego funkcjonariusza Ochrany, jak i dzieciństwa. W powieści miasto Łódź autor pokazuje jako tygiel kulturowy. Miejsce, w którym obok siebie żyją Polacy, Żydzi i Rosjanie. Każda nacja ze swoim językiem, religią i kulturą

. W prowadzonej dyskusji przyznaliśmy, że „Dolina popiołów” to książka, która wymaga dużego skupienia i czytanie tej pozycji to nie było łatwe zadanie. Książka zawiera dużo wątków, które trzeba uważnie śledzić, pojawia się w niej zarówno dużo rusycyzmów, nazewnictwa charakterystycznego dla tamtych czasów, duża ilość imion i nazwisk bohaterów, a nawet elementy fantastyczne. Czytelnicy zauważyli podobieństwo w stylu pisania do Fiodora Dostojewskiego, a także docenili opis Łodzi ówczesnych czasów. Rozmawialiśmy też o charakterystyce głównych bohaterów, a także poszczególnych warstw społecznych.

Dbałość o język, dbałość o opisy, dopracowani bohaterowie i wycyzelowana intryga – to składniki świetnego kryminału retro i wszystkie znajdziemy w „Dolinie popiołów”.

czytaj dalej... na temat: Czerwcowe spotkanie DKK

"Smerfetka z wizytą u przedszkolaków"

Utworzono dnia 14.06.2022

"Smerfetka z wizytą u przedszkolaków"

W piątkowy poranek oddziały przedszkolne w SP Łętkowice odwiedziła Pani Józefa Antos - bibliotekarka z Filii Biblioteki w Łętkowicach z niecodziennym gościem - Smerfetką. Okazją do spotkania był zbliżający się "Dzień Smerfa", który przypada na 25 czerwca i został ustanowiony w dniu urodzin twórcy "Smerfów" Pierrego Culliforda. Chyba nie ma dorosłego, jak i dziecka, który by nie znał tych bajkowych postaci. Bibliotekarka z Smerfetką przygotowały wiele atrakcji na ten dzień. Wspólną zabawę rozpoczęto od przeczytania jednej z przygód niebieskich przyjaciół dzieci. Następnie poznaliśmy imiona głównych bohaterów i wspólnie opisywaliśmy ich wygląd. Dla zacieśnienia relacji zatańczyliśmy kilka smerfastycznych tańców, oczywiście w rytm smerfnych przebojów. Nie zabrakło również zabaw podczas których przedszkolaki musiały wykazać się zręcznością i sprytem.

Na zakończenie spotkania Smerfetka przygotowała niespodziankę dla każdego przedszkolaka w postaci książeczki "Pierwsze czytanki dla..." w ramach projektu "Mała książka - wielki człowiek" w którym biblioteka bierze udział. Na pamiątkę smerfnej zabawy dzieci otrzymały medal za wzięcie udziału w spotkaniu.

To był iście smerfastyczny dzień. Szkoda tylko, że skończył się tak szybko.

czytaj dalej... na temat: "Smerfetka z wizytą u przedszkolaków"

Nowości czytelnicze dla dzieci z autografem

Utworzono dnia 20.05.2022

Zapraszamy najmłodszych po nowości czytelnicze- każda z autografem pisarki Edyty Zarębskiej -"Babcia Grunia", którą gościliśmy u nas w Bibliotece z okazji "Tygodnia Bibliotek"

SPOTKANIE AUTORSKIE Z BABCIĄ GRUNIĄ

Utworzono dnia 20.05.2022

Spotkanie autorskie z Babcią Grunią

Z okazji „Tygodnia Bibliotek” Biblioteka Radziemice przy współpracy z Filią Łętkowice zorganizowała 18 maja spotkanie literacko – muzyczne z autorką książek dla dzieci, ilustratorką książek, malarką i grafikiem komputerowym Panią Edytą Zarębską oraz muzykiem i kompozytorem Robertem Zarębskim.

Podczas spotkania Pani Edyta wystąpiła w baśniowej kreacji. Czytelnicy dowiedzieli się jak rozpoczęła przygodę z pisarstwem. Już jako małe dziecko Pani Edyta pragnęła zostać "pisaczką", dlatego też bardzo szybko nauczyła się czytać i pisać. Zaczęła pisać krótkie wierszyki na małych karteczkach, które chowała potem w różne zakamarki. A inspiracją do jej twórczości były przygody z dzieciństwa. Pierwsza jej książka która została wydana nosi tytuł "Opowieści babci Gruni" i opowiada o mysiej rodzinie. W 2007 roku zdobyła wyróżnienie w konkursie literackim im. Astrid Lindgren organizowanym przez Fundację ABC XXI Cała Polska Czyta dzieciom. Autorka wykonuje też piękne ilustracje. Dla nas narysowała myszkę i ślimaka.

Do zabawy z dziećmi przyłączył się również Pan Robert Zarębski, który czytał bajki, zadawał dzieciom pytania, grał i śpiewał, m.in. piosenkę autorską „Mądra rzeka”, która powstała z okazji Święta Bibliotek. Dzieci brały aktywny udział w zabawie, chętnie odpowiadały na pytania, były kotkami skradającymi się na paluszkach, pokonywały rzekę. Następnie zgadywały jakie zwierzątko Pani Edyta maluje.

Spotkanie upłynęło w niezwykle miłej atmosferze. Dzieci były bardzo zadowolone ze spotkania, aktywnie w nim uczestniczyły. Pani Edyta oraz Pan Robert świetnie poprowadzili spotkanie, które było bardzo urozmaicone, dzięki czemu spotkało się z ogromnym zainteresowaniem ze strony dzieci.

Na zakończenie pisarka podpisywała egzemplarze swoich książek oraz pozowała do pamiątkowych zdjęć z czytelnikami.

Spotkanie autorskie z klasami I-III SP Radziemice odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury , drugie spotkanie miało miejsce w SP Łętkowice i również brali w nim udział uczniowie z klas I-III. Mamy nadzieję ,że spotkanie z Edytą Zarębską długo zostanie w pamięci uczestników i w

czytaj dalej... na temat: SPOTKANIE AUTORSKIE Z BABCIĄ GRUNIĄ

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 9

W poprzednim tygodniu: 23

W tym miesiącu: 60

W poprzednim miesiącu: 111

Wszystkich: 9972