Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI, strona 5:

Z wizytą w Wiosce Smerfów

Utworzono dnia 13.05.2022

"Z wizytą w Wiosce Smerfów"

W Tygodniu Bibliotek, którego tegoroczne hasło brzmi: "Biblioteka - świat w jednym miejscu" postanowiliśmy zorganizować z grupami przedszkolnymi lekcje biblioteczne w czasie których dzieci przeniosły się do "Wioski Smerfów". Czy jest ktoś kto jeszcze nie zna małych niebieskich ludzików mieszkających w domkach grzybów? Chyba już wszyscy słyszeli o Smerfach i ich odwiecznym wrogu - Gargamelu. Dzięki belgijskiemu rysownikowi o pseudonimie Peyo, od kilkudziesięciu lat możemy bawić sie oglądając bajki i czytając książki o smerfach.

W czasie bibliotecznych zajęć przedszkolaki znakomicie rozpoznawały i nazywały po imieniu mieszkańców "Wioski Smerfów", dokładnie wiedziały jak wyglądają ich ubranka, co trzyma w ręku Laluś, który ze smerfów jest najmądrzejszy, w jaki sposób Smerfetka pojawiła się w Wiosce, kto pełni funkcję przywódcy wioski. Na zajęciach bawiliśmy się wspólnie w odgadywanie imion smerfów i charakterystycznych dla nich przedmiotów, które ukryte zostały w Wiosce Smerfów. Następnie dzieci miały możliwość wcielenia się w postać Gargamela - złego czarnoksiężnika, który z zamkniętymi oczami musiał złapać smerfy. Po wspólnej zabawie nadszedł czas na chwilę odpoczynku przy jednej z historii o niebieskich ludkach.

Na zakończenie lekcji każdy z uczestników otrzymał dyplom za uczestnictwo w "Smerfnej lekcji bibliotecznej". Serdecznie dziękujemy za odwiedziny i wspólną zabawę.

czytaj dalej... na temat: Z wizytą w Wiosce Smerfów

"Papierowa księżniczka"- majowe spotkanie DKK

Utworzono dnia 13.05.2022

​„Papierowa księżniczka”

Czas pandemii pozbawił nas comiesięcznych spotkań DKK. Po tak długiej przerwie w końcu udało nam się zaprosić klubowiczki na bardzo miłe spotkanie, które odbyło się 11 mają. Tematem przewodnim była książka Erin Watt pt. "Papierowa księżniczka". Nazwisko Watt to pseudonim duetu pisarek znanych również jako: Elle Kennedy, Jen Frederick. Powieść to pierwszy tom trylogii “Królewska”, której akcja toczy się w Stanach Zjednoczonych. Główną bohaterką jest Ella Harper - nastolatka, która nigdy nie poznała swojego ojca, a po śmierci matki została sama na świecie. Poznajemy ją w momencie, kiedy musi radzić sobie sama z codziennością. Pewnego dnia w jej życie wkracza Callum Royal, bogaty przedsiębiorca, który przedstawia się jako jej opiekun. Od tego momentu akcja książki staje się bardziej dynamiczna, Ella przeprowadza się do opływającego w luksusy domu opiekuna, w którym mieszkają też jego synowie, nieprzychylni dziewczynie. Sytuacja zaczyna się komplikować, gdy między Ellą a Reedem, synem Calluna, zaczyna rodzić się uczucie. Tło powieści stanowi środowisko bogatej młodzieży nieustannie szukającej podnoszących adrenalinę rozrywek i bodźców.

Poza tym autorka poruszyła w niej dość dużo trudnych i niezwykle prawdziwych tematów tj. hazard, seks w młodym wieku, narkotyki, alkohol i przemoc ta fizyczna, ale także psychiczna, która chyba boli najbardziej. Na całe szczęście wszystko to zostało opisane bardzo lekko, więc te tematy nie przytłaczały i nie dominowały w fabule.

czytaj dalej... na temat: "Papierowa księżniczka"- majowe spotkanie DKK

"Mała Książka- Wielki Człowiek"

Utworzono dnia 05.05.2022

Serdecznie zapraszamy naszych czytelników do przyjścia z dziećmi do Biblioteki Publicznej w Radziemicach jak również do Filii w Łętkowicach. Nasza placówka dołączyła do projektu "Mała Książka- Wielki Człowiek". Wszystkie dzieci w wieku od 3 do 6 lat, podczas pierwszej wizyty w bibliotece otrzymają Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start oraz Kartę Małego Czytelnika. W wyprawce dzieci znajdą książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu naklejek otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce znajduje się również broszura dla rodziców informująca o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz korzyści wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Szczegóły projektu na stronie : http://wielki-człowiekj.pl/

"Mała Książka- Wielki Człowiek"

Utworzono dnia 30.04.2022
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Radziemicach kampania"Mała Książka- wielki Człowiek" cieszy się dużym powodzeniem i wiele czylatków otrzymało wyprawki zasilając szeregi Czytelników, a wytrwali zbieracze naklejek mogą pochwalić się zdobyciem pięknego imiennego...
czytaj dalej... na temat: "Mała Książka- Wielki Człowiek"

życzenia Wielkanocne

Utworzono dnia 13.04.2022

Dzień Książki dla dzieci w grupie "Sówki" i "Pszczółki"

Utworzono dnia 05.04.2022

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci w Bibliotece w Radziemicach świętowaliśmy 4 i 5 kwietnia z grupami przedszkolnymi "Sówki" i "Pszczółki". Dzień ten jest obchodzony 2 kwietnia już od ponad 50 lat - przypada na dzień urodzin Hansa Christiana Andersena duńskiego baśniopisarza. Na wybór patrona tego dnia miał wpływ fakt, że napisane przez niego baśnie znane są na całym świecie. Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez całe dorosłe życie. Wizyta przedszkolaków w bibliotece jak również odwiedziny w przedszkolu urozmaicone były krótkim czytaniem bibliotekarki jednej z baśni Andersena. Dzieci uważnie słuchały opowieści ​i odpowiadały na zadawane pytania.

czytaj dalej... na temat: Dzień Książki dla dzieci w grupie "Sówki" i "Pszczółki"

"Niech każdy dzień będzie Twoim świętem"

Utworzono dnia 10.03.2022

"Niech każdy dzień będzie Twoim świętem"

Dzień Kobiet to jeden nielicznych dni w roku, kiedy to Świętują głównie same Panie. W dniu 8 marca zgodnie z coroczną już tradycją w Gminnym Ośrodku Kultury w Radziemicach odbyły się obchody „Dnia Kobiet”, zorganizowane przy współpracy z Wójtem Gminy Radziemice - Panem Markiem Słowińskim oraz Prezesem Koła Emerytów Rencistów i Inwalidów - Panem Tadeuszem Antosem.

Warto krótko wspomnieć o historii związanej z tym Świętem. W czasach PRL-u obchodzony był dość hucznie - Paniom wręczano goździki a także prezenty, które były wtedy deficytowe np. rajstopy, kawę lub ściereczki kuchenne. Należy jednak podkreślić, że święto to ma nieco dłuższą historię, która wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Pierwszy raz Dzień Kobiet obchodzony był w 1909 roku w Nowym Jorku. Miał upamiętniać kobiety pracujące w fabryce bawełny, które strajkując domagały sie krótszego dnia pracy i takiego samego wynagrodzenia jakie otrzymywali mężczyźni.

Przybyłych gości powitała Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury - Jolanta Kupczyk, następnie głos zabrał Wójt Gminy Radziemice - Marek Słowiński, który złożył życzenia przybyłym Paniom, jak również przybliżył krótką historię powstania święta i podkreślił jak ważną rolę w życiu odgrywa współczesna kobieta - jest niezależna, zmotywowana, umie walczyć o swoje. Ma silny charakter, a przy tym potrafi zadbać o dom, przyjazną, rodzinną atmosferę. Zmaga się z codziennymi wyzwaniami, a jednocześnie realizuje własne plany i potrafi mądrze wykorzystać każdy dzień. Po życzeniach nadszedł czas na wręczenie Paniom kwiatów i skromnego upominku w podziękowaniu za to, że "czynią ten świat piękniejszym i lepszym".

czytaj dalej... na temat: "Niech każdy dzień będzie Twoim świętem"

Dzień Kobiet

Utworzono dnia 10.03.2022

Dzień Dinozaura w bibliotece

Utworzono dnia 28.02.2022

                                                                                                                        „Dzień Dinozaura w bibliotce”
W dniu 25 lutego w naszej bibliotece obchodzono „Dzień Dinozaura” . Co oznacza słowo dinozaur? Jak długo zamieszkiwały naszą planetę? Czym się różniły? Czym się żywiły ? Na te i inne pytania wspólnie z przedszkolakami z oddziałów „Motylki” i „Tygryski” próbowaliśmy znaleźć odpowiedź . Mimo iż paleontolodzy na podstawie wykopalisk wiedzą już bardzo dużo, to na pewno nie wiemy jeszcze wszystkiego o tych "strasznych gadach". Było nie tylko naukowo ale i na wesoło, dzieciom bardzo podobały się zabawy przygotowane przez prowadzącą. Do pierwszej z nich dzieci zostały podzielone na dwie grupy. Zadanie polegało na dopasowaniu i wyklejeniu powtarzającego się wzoru różnych gatunków dinozaurów. Kolejnym wyzwaniem było odszukanie na planszy takich samych dinozaurów, policzenie ich i wpisanie w odpowiednie kratki. Najwięcej frajdy sprawiła przedszkolakom makieta na której umieszczały wylosowane figurki dinozaurów.

czytaj dalej... na temat: Dzień Dinozaura w bibliotece

Walentynki w bibliotece

Utworzono dnia 14.02.2022

14 luty - Dzień Świętego Walentego obchodzony jest na całym świecie jako święto miłości. Tego dnia wysyłamy sobie kartkę z wierszykiem bądź wyznaniem miłosnym tzw. walentynkę albo obdarowujemy się prezencikami. Nasza biblioteka już dziś przygotowała zajęcia związane z Walentynkami dla grup przedszkolnych „Sówki” i „Pszczółki”. Przedszkolaki wzięły udział w różnych wesołych zabawach ruchowych związanych z walentynkami. Na początek dzieci wysłuchały bajek „Królewna Śnieżka” i „Piękna i bestia” przeczytanych przez panią bibliotekarkę oraz poznały tradycje związane z tym świętem. Następnie odbyły się tańce do piosenki walentynkowej. To były spotkania pełne spontanicznych emocji i pozytywnych uczuć, które można zobaczyć na dołączonych zdjęciach. Na koniec zajęć pani bibliotekarka miała dla każdego dziecka słodki upominek w postaci lizaka lub pierniczka w kształcie serca .Walentynki w bibliotece służyły promocji czytelnictwa. Był to dzień pełen miłych wrażeń!!!

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 9

W poprzednim tygodniu: 23

W tym miesiącu: 60

W poprzednim miesiącu: 111

Wszystkich: 9972